2014 Northeastern New Mexico Science and Engineering Fair Winners

 
BEST OF SHOW WINNERS
  EXHIBITORS School  
 
  Esteban Abeyta    Ashvini Vaidya Los Alamos High School  
  Kendrick Coleman Los Alamos High School  
         
  Altenate #1  
  Meghan Hill Monte del Sol  
         
  Altenate #2  
  Devon Conradon Los Alamos High School  
         
  Altenate #3  
  James Valerio Taos High School  
CATEGORY WINNERS
Place Category First Name Last Name School
1st ANIMAL SCIENCES JR Miguel Angel Aragon Taos Middle
2nd ANIMAL SCIENCES JR Maria Faneli Aspen Elementary
3rd ANIMAL SCIENCES JR Ciera Trujillo Taos Middle
HM ANIMAL SCIENCES JR Tessa New Aspen Elementary
         
1st ANIMAL SCIENCES SR Priscilla Martinez Taos Middle
2nd ANIMAL SCIENCES SR Angela Jones Taos Middle
         
1st BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES JR Sam Menefee Los Alamos Middle
2nd BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES JR Quinn Moon Taos Charter
3rd BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES JR Zoe Butler Chamisa Elementary
3rd BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES JR Gloria Ramos Chamisa Elementary
HM BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES JR Sarah Crotzer Barranca Mesa Elementary
         
1st BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES SR Gabriel Ortiz Taos High School
2nd BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES SR TEAM Alberto Rivera Roy High School
3rd BEHAVIORAL AND SOCIAL SCIENCES SR Brayan Salinas Taos High School
         
1st CHEMISTRY JR Rebecca Brug Chamisa Elementary
2nd CHEMISTRY JR Ruby Selvage Los Alamos Middle
3rd CHEMISTRY JR Mei Eustler Mountain Elementary
HM CHEMISTRY JR Ariana MacAuley Penasco Elementary
HM CHEMISTRY JR Steven Strevell Aspen Elementary
         
1st CHEMISTRY SR Meghan Hill Monte Del Sol
2nd CHEMISTRY SR Tyler Johnson Roy High
3rd CHEMISTRY SR TEAM Mathew Montoya Monte Del Sol
HM CHEMISTRY SR Nora White Taos High School
         
1st COMPUTER SCIENCE JR Alexander Lonkov Ethan Aulwes Los Alamos Middle
2nd COMPUTER SCIENCE JR Damien Browne Desert Academy
HM COMPUTER SCIENCE JR Nicholas Fresquez Taos Middle
         
1st COMPUTER SCIENCE SR Connor Bailey Los Alamos High
2nd COMPUTER SCIENCE SR Jovan Zhang/
William Sidley Parker
Sven Jandura Los Alamos High
3rd COMPUTER SCIENCE SR Amos Gray Taos High
         
1st EARTH & PLANETARY SCIENCE JR Josh Shevitz Pinon Elementary
2nd  EARTH & PLANETARY SCIENCE JR Alicia Rael Taos Middle
3rd EARTH & PLANETARY SCIENCE JR Veronica Montoya Taos Middle
HM EARTH & PLANETARY SCIENCE JR Aidan Henson Barranca Elementary
         
1st EARTH & PLANETARY SCIENCE SR David Murphy Los Alamos High
2nd EARTH & PLANETARY SCIENCE SR Jonathon Cordova Taos High
         
1st ENGINEERING JR Priyanka Velappan Los Alamos Middle
2nd ENGINEERING JR Rowan Cahill Desert Academy
2nd ENGINEERING JR Daniel Cordova Taos Middle
3rd ENGINEERING JR Sophia Mamula Mountain Elementary
         
1st ENGINEERING SR Adrian Abeyta Los Alamos High
2nd ENGINEERING SR Julia Johnson Taos High
3rd ENGINEERING SR Maia Menefee Los Alamos High
         
1st ENERGY & TRANSPORTATION JR Kaity Burke Home School
2nd ENERGY & TRANSPORTATION JR Michael Chigaev Barranca Elementary
3rd ENERGY & TRANSPORTATION JR Rowan Kinney Tyler Woolery Taos Charter
HM ENERGY & TRANSPORTATION JR Will Song Taos Middle
HM ENERGY & TRANSPORTATION JR Isabel Crooker Mountain Elementary
         
1st ENERGY & TRANSPORTATION SR Michael Mallett Los Alamos High
3rd ENERGY & TRANSPORTATION SR Jackson Miller Santa Fe High
HM ENERGY & TRANSPORTATION SR Asher Vigil Taos High
HM ENERGY & TRANSPORTATION SR Lillian Martinez Taos High
         
1st ENVIRONMENTAL JR Delaney Galligan Taos Middle
2nd ENVIRONMENTAL JR Athena Dunleavy Taos Charter
3rd ENVIRONMENTAL JR Colton Shaw Roy Middle
HM ENVIRONMENTAL JR Theodore Goujon Desert Academy
         
1st ENVIRONMENTAL SR Hayden Randall Taos High
2nd ENVIRONMENTAL SR Anthony Archuleta Taos High
3rd ENVIRONMENTAL SR Aaron Fluhman Roy High
HM ENVIRONMENTAL SR Kasandra Velarde Roy High
         
1st MATH JR Neelima Prassaad Los Alamos Middle
3rd MATH JR Giulia Aimale Santo Nino Catholic
         
2nd MATH SR Khaled Khweis Taos High
         
1st MEDICINE & HEALTH JR Tyler Overberger Roy Middle
2nd MEDICINE & HEALTH JR Tazler Smith Los Alamos Middle
3rd MEDICINE & HEALTH JR Lydia Kenamond Mountain Elementary
HM MEDICINE & HEALTH JR Emme Mooday Mountain Elementary
         
1st MEDICINE & HEALTH SR   Devon Conradson Los Alamos High
2nd MEDICINE & HEALTH SR   Jacinto Paiz Roy High
         
1st MICROBIOLOGY JR Zach Ginn Taos Middle
1st MICROBIOLOGY JR Amaya Coblentz Aspen Elementary
3rd MICROBIOLOGY JR Kaitlyn McGrane Barranca Mesa Elementary
HM MICROBIOLOGY JR Sruthi Garimella Barranca Mesa Elementary
         
1st MICROBIOLOGY SR Esteban Abeyta Ashvini Vaidya Los Alamos High
2nd MICROBIOLOGY SR Andrea Chin-Lopez Taos High
3rd MICROBIOLOGY SR Mateo Vigil Taos High
         
1st PHYSICS JR Katie Hermann Barranca Mesa Elementary
2nd PHYSICS JR Daniel Fryer Mountain Elementary
2nd PHYSICS JR Neil Wilkerson Los Alamos Middle
3rd PHYSICS JR Victor Popa-Simil Mountain Elementary
HM PHYSICS JR Elijah Pelofske Los Alamos Middle
         
1st PHYSICS SR Coleman Kendrick Los Alamos High
2nd PHYSICS SR Chloe Keilers Los Alamos High
         
1st PLANT SCIENCES JR TEAM Carmen Resnick Sophia Nicholson Taos Charter
2nd PLANT SCIENCES JR Ashley Martinez Taos Middle
3rd PLANT SCIENCES JR Carla Martinez Taos Middle
HM PLANT SCIENCES JR Ashlee Rowden Taos Middle
         
1st PLANT SCIENCES SR James Valerio Taos High
1st PLANT SCIENCES SR Carlos Rios Roy High